Музеї у Карпатах: куди піти і на що подивитись
Карпати – це не лише прекрасні гори, буйні струмки та чарівні краєвиди. Для тих, хто хоче більше дізнатись про історію цього унікального регіону України, тут працюють багато цікавих музеїв, які можна відвідати, щоб дізнатись більше про гуцулів, їхній побут, звичаї та традиції.
Карпати Тravel розкажуть вам, у які музеї варто сходити і що там можна побачити.
Музей «Хата-гражда», в які знімали легендарний фільм «Тіні забутих предків»
Місце розташування музею: село Криворівня, присілок Заріччя Верховинського району Івано-Франківської області. Працює з 10:00 до 18:00, понеділок – вихідний.
Цей будинок зведений у 1858 році. Музей тут діє від 1994 року. Хата-гражда – це традиційне побудова українського селянського будинку в 19 столітті. Його особливість полягає у тому, що будинок та всі господарські приміщення з’єднані між собою та утворюють своєрідний замкнутий двір. У цьому будинку колись мешкало подружжя Харуків, яке любив відвідувати український письменник Іван Франко. Бували тут також Володимир Гнатюк та Михайло Коцюбинський. 1963 року це приміщення використовувалось для зйомок фільму «Тіні забутих предків». Після смерті родини Харуків їхня садиба була у занедбану стані, проте у 90-х роках її взялись відновлювати та заснували тут музей. Зараз тут можна побачити речі традиційного гуцульського побуту 19-20 століття.
Музей сакрального мистецтва у Косові
Місце розташування музею: місто Косів Івано-Франківської області, провулок Грушевського, 9. Щоб уточнити час роботи, потрібно телефонувати за цим номером: 38 (067) 812-29-24.
Це – приватний музей, що є частим явищем у Карпатах. Тут зібрані старовинні дерев’яні хрести, які притаманні лише Гуцульщині, ікони, посуд та скрині.
Власник музею є відомим різьбярем, він не лише створює власні шедеври, а й реставрує старовинні хрести та ікони, а тому він вирішив показати свою колекцію туристам, які цікавляться старовиною.
Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини
Місце розташування музею: місто Косів, вулиця Незалежності, 55 Івано-Франківської області. Подробиці можна уточнити за телефоном: +38 096 854 43 19.
У цьому музеї можна побачити речі, якими користувались гуцули у 19-20 століттях. Тут зібрано понад 6000 унікальних експонатів, які розкажуть вам історію цього краю. У музеї також є колекція унікальної косівської кераміки, стародавнього посуду та інших речей, якими у давні часи користувались гуцули. Також у цьому музеї часто відбуваються цікаві виставки, тут також можна було приміряти та сфотографуватись у традиційному гуцульському вбранні.
Музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів Романа Кумлика
Місце розташування: м. Верховина, вул. Івана Франка, 35 Івано-Франківської області.
Цей музей заснував етнограф та музикант Роман Кумлик. Після смерті митця його донька продовжила справу. У музеї експонуються унікальні музичні інструменти, якими користуються гуцульські музиканти. Тут є скрипки, цимбали, дримби, роги та інші.
Також відвідувачам музею розповідають про гуцульське весілля, родинне життя та побут місцевих жителів.
Музей звичаєвої символіки Гуцульщини
Місце розташування: с. Микуличин, вулиця Грушевського, 73Б Івано-Франківської області. Телефон: 38 (098) 067-14-91.
У цьому закладі зібрані унікальні речі гуцульського побуту – колекції стародавніх тарілок та полумисків, глеків, діжок, старовинні гуцульські меблі, побутові речі, які використовувались у господарстві, музичні інструменти. Також тут є колекція тканих торб, килимів, стародавніх гуцульських вишивок – одягу та рушників.
Цікавинкою музею є чуринга – великий камінь, який вважають початком писанкарства.
На території музею також можна купити сувеніри, тут проводяться майстер-класи та можна зробити фото в давніх гуцульських костюмах.
Музей «Гуцульщина»
Місце розташування: Верховина, вулиці Франка, 5 Івано-Франківської області.
Цей музей був заснований ще у 1938 році в старовинному дерев’яному приміщенні. Тут експонуються предмети побуту гуцулів, їхній традиційний одяг, вироби з дерева та глини.
Цікавими є також старі документи та світлини жителів Верховини.
Етно-парк «Гуцул Ленд»
Місце розташування: музей є на території популярного курорту «Буковель».
Відпочиваючи у Буковелі можна також і більше дізнатись про історію цього регіону. Унікальність цього музею полягає у тому, що це – скансен. Тут можна зайти у хату, якій 200 років, посидіти там, торкатись до предметів побуту.
Також тут можна наочно ознайомитись із тим, як колись працювали гуцули: спробувати змолоти борошно в жорнах чи приготувати справжній сир. Також тут проводять театралізовані дійства, у яких відтворюють традиції гуцульського весілля.
Тут є багато старовинних хат, яких викупили у їхніх власників та перевезли на територію етно-парку. Також у «Гуцул ленді» є спеціальні фотозони, де можна зробити світлини на пам’ять про це місце.
Історичні Карпати – це цікаві історії про цей край та його мешканців, які мають свої особливі традиції, що не властиві іншим регіонам. Проте дуже часто карпатськими музеями складно подорожувати, якщо ви їдете на відпочинок не своїм транспортом. А тому звертайтесь до Карпати Тravel – ми покажемо та розкажемо вам про найцікавіші музеї та місця Гуцульщини.